Ayvalık’ta Rumlardan kalan 10 kilise

Yorgi Sakkari’nin “Ayvalık Tarihi” adlı kitabında yer alan Ayvalık’ın tarihine tanıklık etmiş 10 kilise.

1. Agios Dimitrios

Şimdiki Halk Egitim Merkezi’nin yerinde bulunuyordu. Kentin zengin ve güzel kiliselerinden biriydi. 1945 yılına dek cami, sonra da Erkek Sanat Okulu atölyesi olarak kullanıldı. İleri düzeyde harap olunca da yıkılarak yerine günümüzdeki bina inşa edildi.

2. Taksiyarhis Kilisesi

Bulundugu yer kentin ilk mahallesidir. Müslümanlar, Hıristiyanlar bu kesimde birlikte oturmuşlardı. İçindeki dini tasvirler yüzyılı doldurmuş, bazıları balık derisi üzerine işlenmiş, görülmeye değer tablolardır. Birkaçı yakın zamanlarda çalınmıştır. Arta kalanlar, sanat tarihçileri ve ikonograflar için ilginçtir.

3.Agios Yannis

Cumhuriyetten bu yana cami olarak kullanılıyor. Çarşı Camii ya da Saatli Cami deniyor. 1944 depreminde çan kulesi yıkılınca, saati ile anılır oldu. İçindeki ikonlar badana ya da yağlı boya ile kapatılmıştır.

4. Meryemana Kilisesi

İnşa edildiği yıl saptanamayan bu kilise, mübadeleden sonra altında bulunan bir marangozhaneden çıkan yangınla kül olmuş. İkinci Pazar Yeri’nde sol dipte bulunuyordu. Ayvalık despotunun da ikametgâhı oradaydı.

5. Agios Yorgios

Şimdiki Çınarlı Camii’dir. Süslemeler, sütunlar, sütun başlıkları açısından görülmeye değer niteliktedir. Buradan giden Rumların inançlarına göre, kiliseye adını veren din şehidi azizin naşı, despot tarafından değerli ikonlarla (tasvirlerle) gizli bölmeye yerleştirilmiş. Bir kilise ressamı anılarında: “Kim bilir, belki rüzgar alıp gotürmüştür” diyor!

6. Kato Panaya

Gazi İlköğretim okulu avlusundadır. Cami olarak kullanılmaktadır. İkonomo’nun öksüzler için yaptırdığı kaydı vardır.

7. Ayazma

Futbol stadında giden yol üzerinde, solda kalan bir sokak içindedir. İçindeki su kutsal kabul edildiğinden Ayazma denmektedir; aslında Faneromeni Kilisesi’dir.

8. Agia Triyada

Yerinde Abdulvahit Sağlam İlkögretim Okulu vardır.

9. Agios Nikolaos

Biberli Cami adıyla ayakta duruyor.

10. Profit Iliou

İlk Kurşun Tepesi dediğimiz yerdeydi; fakat şimdi yok. Kente en hâkim tepe; eski adıyla İlyas Peygamber Tepesi. Kayıtlara göre içindeki ikonlar, yabancı sanatçılar tarafından yapılmış.