Şeytanın Kahvesi’ne adını veren Halil’in hikayesi!

Ayvalık’ın simgelerinden biri olan Şeytanın Kahvesi’nin adının nereden geldiğini biliyor musunuz?

Koruk suyu ile meşhur, iç mekanı adeta müze gibi olan Şeytanın Kahvesi’ne adını veren Halil’in hikayesini, kahvede asılı olan bir panodan öğreniyoruz.

Şeytan Halil (1877 – 1932)

Şeytan Halil çocuktur ve her çocuk gibi sevimli, hareketlidir. Bir gün yaşlı Rum kadınlar çalı ateşinde gözleme pişirirler. Halil’de duvar üzerinden onlara küçük küçük taşlar atar ama kendi gözükmez. Daha sonra kadınlar taşın nereden geldiğini fark ederler. Halil’e bağırırlar

“Seni şeytan seni!”

diye. O günden sonra Halil, Şeytan Halil diye anılmaya başlar.

Şeytan Halil gençliğinde bıçkın, yakışıklı ve herkes tarafından tanınan, sevilen biridir. Haklıyı, haksızı bilir. Her zaman haklının yanında yer alır. Yani kendine Şeytan dedirtecek kadar akıllı işler yapmıştır. Daha sonra adada (Midilli) işler karışmıştır. Türkler zor durumdadır, yarınlarının ne olacağı meçhuldür. Ailesini alır, iyi görüştüğü bir Rum balıkçının teknesi ile önce Edremit’e, sonra Ayvalık’a gelir. Mübadeleden 45 gün önce Ayvalık’a gelen ilk Türk mübadillerdendir. Daha sonra en büyüğü 13, en küçüğü 3 aylık çocuğuna bakmak için hayat mücadelesinde başına gelen bir olay sebebi ile genç yaşta hayatını kaybetmiştir. Şeytan lakabı oğullarında ve torunlarında devam etmektedir.